Co dokładnie oznacza zwrot RRSO

Co dokładnie oznacza zwrot RRSO

Każdy kto kiedykolwiek korzystał z oferty finansowej w banku lub instytucji finansowej musiał spotkać się ze zwrotem RRSO. Czym jest owe RRSO. Skrót oznacza w praktyce rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to czynnik który różni się w teorii od zwykłej stopy oprocentowania w taki sposób że zawiera wszelkie dodatkowe opłaty związane z kredytem lub pożyczką.

Do takich opłat należą koszty opłaty przygotowawcze wniosków lub oferty, koszty ubezpieczenia, różne prowizje związane z ofertą . Spis kart kredytowych na naszej stronie. Dodatkowo do RRSO zaliczane są opłąty związane z monitami, które są wysyłane do klienta w przypadku braku terminowej spłaty. Jak się okazuje również koszty związane z windykacją komorniczą, opłatami sądowymi także zostały uwzględnione w tym współczynniku. I po uwzględnieniu tych wszystkich opłat okazuje się rzeczywiście ile klient będzie musiał oddać pieniędzy na koniec kredytu czy pożyczki z rankingu chwilówek. W obecnej chwili instytucje parabankowe oraz banki są zobowiązane do umieszczania informacji dotyczących RRSO przy każdym swoim produkcie. Jak zwykle można spotkać się z rożnymi sposobami zachęty klienta kiedy przy ofercie pojawiają się zwroty typu zero formalności lub promocja. Zazwyczaj dobrze jest wtedy skrupulatnie prześledzić co tak naprawdę autor oferty ma na myśli.

Zawsze sprawdzaj aktualny współczynnik RRSO

W przypadku kiedy mamy zamiar zaciągać kredyt lub pożyczkę pamiętajmy aby dowiedzieć się czy to z umowy czy z infolinii jakie jest RRSO dla produktu który nas interesuje. Jeżeli taka informacja nie jest uwzględniona w ofercie lub konsultant nie zamierza ujawniać takiej informacji powołując się na wewnętrzne zapisy banku lub parabanku, lepiej zrezygnować z takiej oferty.

W internecie można znaleźć już kalkulatory które potrafią sprawnie wyliczyć RRSO dla produktów finansowych. To pozwala wstępnie oszacować koszty odsetkowe jakie przyjdzie nam płacić  kiedy zaciągniemy pożyczkę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących informacji podawanych przez bank lub parabank, zawsze możemy skorzystać z pomocy Rzecznika Konsumentów. Również w Komisji Nadzoru Finansowego otrzymamy wszelkie niezbędne informacje dotyczące co zrobić kiedy takie informacje nie są udzielane przez pożyczkodawcę. Aktualne informacje o nieuczciwych firmach finansowych zawsze możemy znaleźć na stronach Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak wygląda oszczędzanie na lokacie bankowej. Więcej informacji o RRSO na kolejnej stronie.