Jak powstają kartony?

Kartony oraz pudła do przeprowadzki powstają przy pomocy tektury. To najgrubszy z dostępnych materiałów papierniczych, dlatego umożliwia przenoszenie znacznych ciężarów w trakcie przeprowadzki i jednocześnie zachowanie kształtu . Jest to związane z wykorzystaniem kilku warstw w trakcie ich tworzenia. Jak odbywa się produkcja? To warto wiedzieć. 

Tektura służy do produkcji wytrzymałych kartonów oraz opakowań, które używane są zarówno do przeprowadzek, jak i przechowywania różnorodnych produktów w zaciszu własnego domu, a nawet do dekoracji. Warto wiedzieć, że powstaje ona przy pomocy dwóch warstw masy papierniczej, które zostają ze sobą sklejone. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować większą ilość warstw, ale dwie to absolutne minimum. Nietrudno domyślić się, że właśnie przy pomocy warstw zyskuje się jeszcze większą trwałość, dzięki nim karton zyskuje również sztywność. Do stworzenia masy papierniczej używa się włókien ścieru drzewnego, makulatury, a także szmat. W dalszej kolejności nie można obejść się bez obróbki termicznej i chemicznej, które razem tworzą finalny produkt. Kartony oraz opakowania, które powstają przy pomocy tektury używane są już od wielu lat i ludzie nauczyli się z nich dobrze korzystać. 

Dobrze wiedzieć, że w dzisiejszych czasach można spotkać kilka rodzajów tektury. Chodzi między innymi o tekturę falistą, która cieszy się największą popularnością, nieco mniej, ale również popularna jest tektura lita. Pierwsza z nich może składać się z dwóch, albo więcej warstw (maksymalnie 7). W tym przypadku warto zwrócić uwagę na środkową warstwę, która znana jest jako falowana środkowa warstwa, stąd właśnie takie miano tej tektury. Przekłada się to na uzyskanie bardzo sztywnego modelu, który pożądany jest przez wiele osób , używa się go przede wszystkim do produkcji opakowań zbiorczych. 

Aby stworzyć tekturę falistą można skorzystać z kilku rodzajów fal (fala B, C bądź fala E, czyli mikrofala). Kiedy z kolei wziąć pod uwagę tekturę złożoną, czyli składającą się z większej liczby warstw używa się kombinacji typów fal. Tektura lita powstaje w trakcie procesu 100% recyklingu makulatury, czyli to produkt wybierany przede wszystkim przez osoby dbające o środowisko.