Jak zamknąć konto osobiste w banku?

Jak zamknąć konto osobiste

Z kontem bankowym nie trzeba wiązać się do końca życia – umowa o prowadzenie rachunku bankowego nie jest cyrografem. Jeśli nie jesteś zadowolony z dostarczanych ci usług, skończyły się promocje i musisz więcej płacić za prowadzenie rachunku ROR albo po prostu zainteresowała się specjalna oferta innego banku – możesz w każdej chwili zamknąć dotychczasowe konto bankowe. RRSO przy ofercie  nowe chwilówki 24 7. Aktualny ranking pożyczki online na naszej stronie z finansami.  Jak to zrobić?

Osobiste konto bankowe można otworzyć i zamknąć w dowolnej chwili. W wielu bankach zamknięcie konta oznacza konieczność udania się do jednego z oddziałów. Niestety wciąż niewiele banków umożliwia zamknięcie rachunku telefonicznie albo przez Internet. Czasami jest to możliwe korespondencyjnie.

Chcąc zamknąć konto w banku należy w pierwszej kolejności sprawdzić w umowie, jaki jest okres wypowiedzenia umowy. Okres ten może trwać miesiąc – niektóre konta osobiste można zamknąć „od ręki”.

 

Sprawdź, czy za zerwanie umowy przed terminem bank nakłada na ciebie jakieś zobowiązania. Pożyczki na raty w najlepszym rankingu. Czy będziesz musiał zapłacić kary?

Sprawdź też, czy nie będziesz musiał ponosić opłat za zamknięcie konta. Zdarza się to niezwykle rzadko, jednak lepiej dmuchać na zimne. Czasami za zamknięcie konta nic się nie płaci, ale wysoką prowizją jest obarczone przelanie pozostałych na zamykanym rachunku pieniędzy na nowe konto. Ten problem jednak łatwo rozwiązać. Zanim zaczniesz procedurę zamknięcia konta, w bankomacie albo oddziale banku wybierz wszystkie pieniądze, które pozostały ci na rachunku bankowym albo samodzielnie przelej je na nowe konto (jeśli już je posiadasz).

Jeżeli jesteś zdecydowany zamknąć konto bankowe, zapoznaj się dokładnie z procedurami obowiązującymi w twoim dotychczasowym banku. Sporządź listę dokumentów, które będziesz musiał dostarczyć. Tematyka rodzaju lokat na rynku od dzisiaj będzie Ci bliższa – sprawdź sam. Ustal, jaką drogą możesz złożyć rezygnację ze świadczenia usług bankowych. Niektóre banki umożliwiają to przez Internet, niekiedy wystarczy wysłać odpowiedni wniosek listem poleconym. W większości przypadków jednak konieczne jest udanie się do oddziału banku.

Poszczególne banki opracowują swoje własne procedury. Dopilnuj jednak, aby w piśmie dotyczącym zamknięcia konta znalazły się pewne istotne elementy. Ważne, żeby dokładnie określić termin zakończenia świadczenia usług oraz informację o tym, które rachunki bankowe są zamykane. Masz prawo także żądać, aby bank zaprzestał przetwarzania twoich danych osobowych i usunął je ze swojej bazy. Postaraj się także, żeby w piśmie znalazł się zapis o obowiązku banku co do niezwłocznej aktualizacji danych zawartych w BIK– w szczególności, jeśli przy okazji likwidujesz kartę kredytową. Zdarza się, że banki zwlekają z taką aktualizacją – co może stać się źródłem problemów np. przy staraniu się o kredyt hipoteczny.

Gdy uda ci się zamknąć konto osobiste w banku, sprawdź za jakiś czas, czy cała operacja przebiegła pomyślnie. Możesz spróbować zalogować się na konto internetowe za pomocą loginu i hasła. Jeśli operacja nie będzie możliwa, wszystko przebiegło pomyślnie. Można także udać się do oddziału banku i zapytać o to pracownika. Jeżeli okaże się, że konto bankowe nie zostało zamknięte pomyślnie, wyjaśnij sytuację z pracownikiem banku. Przydatny będzie tutaj wcześniej wspomniany wniosek o zamknięcie rachunku bankowego.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.