Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

Pozytywna historia kredytowa jest bardzo ważna, jeżeli staramy się o kredyt. Co ciekawe, nie tylko osoby zadłużone i niespłacające swoich zobowiązań w terminie mają problemy z uzyskaniem kredytu. Również brak historii kredytowej często sprawia, że bank odmówi udzielenia kredytu. Czy można zatem świadomie zbudować pozytywną historię kredytową? Tak, i nie jest to trudne.

Po pierwsze należy zadbać o to, aby mieć „jakąkolwiek” historię kredytową. Banki niechętnie udzielają kredytów osobom, które wcześniej nie miały żadnych zobowiązań. Dlaczego? Ponieważ trudno przewidzieć zachowanie takich osób – a więc i sposób spłacania zobowiązań. Terminowo spłacane zobowiązania są bardzo cenną informacją dla banków. Mówią o rzetelności klienta i o jego zdolności do spłacania należności.

Przed ubieganiem się o kredyt warto złożyć wniosek o uruchomienie debetowania konta ROR w swoim banku – o ile opcja ta nie jest już włączona. Banki traktują debet (nawet niewykorzystany) jako zobowiązanie kredytowe. Zaciągnij też pożyczkę z banku, którą następnie spłać w terminie. Kup jakiś produkt na raty – nie musi być drogi. Chodzi o to, abyś ponownie pokazał, że spłacasz raty regularnie.

Kolejną ważną sprawą jest dopilnowanie, aby nie doszło do jakichkolwiek nieterminowych spłat zaciągniętych zobowiązań. Każda rata niezapłacona w terminie kosztuje cię bowiem kilka punktów w scoringu kredytowym. Pamiętaj, że do BIK (Biuro Informacji Kredytowej), BIG (Biuro Informacji Gospodarczej), KRD (Krajowy Rejestr Dłużników) trafiają dane o twoich zadłużeniach. Działa to z pewnością niekorzystnie na twoją historię kredytową.

Chwilówka Online : nowoczesna gotówka dla każdego

Zanim udasz się do banku z wnioskiem o udzielenie kredytu najlepiej spłać wszystkie zaciągnięte zobowiązania – inne kredyty, pożyczki, raty za produkty. Dobrym rozwiązaniem jest również zamknięcie kart kredytowych i spłacenie ewentualnego debetu na rachunku bankowym.

Czasami pojawiają się nagłe problemy w spłacaniu dotychczasowych zobowiązań finansowych. W takiej sytuacji, zanim dojdzie do opóźnienia w zapłacie, warto skontaktować się z kredytodawcą i postarać się o ustalenie nowych zasad spłaty. Współpraca z bankami jest bardzo ważna i może ochronić przed późniejszymi problemami z negatywną historią kredytową.

BIK podaje 6 zasad budowania pozytywnej historii kredytowej:

  1. Spłacanie posiadanych kredytów w terminie – jest to element najważniejszy przy budowaniu decyzji kredytowej.

  2. Monitorowanie swojej historii kredytowej i kontrolowanie jej – celem wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości.

  3. Korzystanie z kredytów na drobne rzeczy – dzięki czemu budowany jest obraz rzetelnego kredytobiorcy.

  4. Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie przez BIK – dzięki temu kredytodawcy mają dostęp do pozytywnej historii kredytowej.

  5. Mierzenie sił na zamiary – nie powinno się brać za dużo kredytów i pożyczek, aby nie wpaść w pętlę zadłużenia.

  6. Rozmawianie z kredytodawcą w razie problemów ze spłatą kredytu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *