Lokata tradycyjna i e-lokata – która lepsza?

Żyjemy obecnie w erze bankowości elektronicznej. Oznacza to oczywiście zdalny dostęp do konta, możliwość wykonywania przelewów drogą elektroniczną, ale również zdalne zawarcie lokat. Który rodzaj lokaty jest korzystniejszy – tradycyjny czy internetowy?

E-lokaty zakłada się przez Internet. Procedury zredukowano tutaj do minimum i uproszczono – wszystko trwa bardzo krótko. Ranking chwilówki dostępny przez internet. Często na lokatach internetowych można zarobić więcej aniżeli na ich tradycyjnych odpowiednikach. Jest to związane z faktem, że w przypadku lokat internetowych użytkownik jest bardzo samodzielny – co skutkuje w wielu sytuacjach wyższym oprocentowaniem. Ponadto, jak już wcześniej zauważono, e-lokaty są wygodne i szybkie w ustanawianiu depozytu. Całej operacji można dokonać w dowolnym czasie z domu – potrzebne jest tylko połączenie z Internetem. Aby założyć tradycyjną lokatę, trzeba odwiedzić oddział wybranego banku, często czekać w kolejce. Co więcej, uwzględnić należy dni i godziny otwarcia oddziału. E-lokata może zostać założona nawet w niedzielę w godzinach nocnych.

Trzeba pamiętać, że e-lokata nie jest wirtualnym produktem. Cała procedura kończy się zapoznaniem się z regulaminem i stworzeniem adekwatnej umowy. Zarówno środki zebrane na tradycyjnej lokacie, jak i e-lokacie są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Różnica zatem widoczna jest w sposobie zawarcia lokaty i ewentualnej wysokości oprocentowania.

Niektórzy obawiają się zakładania lokat internetowych, ponieważ przy wypełnianiu formularza online należy wpisać wiele danych osobowych (np. imię i nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego). Gdzie najlepiej założyc lokatę ?Trzeba jednak pamiętać, że firmy oferujące e-lokaty stosują na swoich stronach internetowych bardzo skomplikowane zabezpieczenia, które powinny ochronić klientów przez atakiem hakerów. Warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenie własnego komputera – zaleca się włączenie systemowej zapory i zainstalowanie antywirusa. E-lokaty należy zakładać na własnych komputerach – a nie na ogólnodostępnych, np. w bibliotece. Zanim rozpocznie się zakładanie lokaty, warto wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki.

Istnieją również zwolennicy tradycyjnych lokat. Co prawda ich założenie wymaga udania się do oddziału wybranego banku, co może być czasochłonne, ale z drugiej strony daje to możliwość skonsultowania się z pracownikiem banku i poproszenie go o pomoc w wybraniu odpowiedniego produktu. Takie wsparcie dla osób, które mają niedużą wiedzę o lokatach, może okazać się bezcenne.

Przy wyborze lokat, zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych, pomocne okazują się porównywarki internetowe. Dzięki nim można wybrać najbardziej korzystne oferty. Potem konieczne jest zapoznanie się z poszczególnymi warunkami wybranych lokat. Można się spodziewać, że e-lokaty w przyszłości wyprą z rynku lokaty tradycyjne. Z jakimi kosztami musimy się liczyc w przypadku używania karty kredytowej. Z pewnością wiążą się one z wygodą, często pozwalają też uzyskać dodatkowy zysk. Bankowość elektroniczna nie jest już nowością, a standardem. Warto korzystać z jej zalet.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.