Na czym polega odwrócony kredyt hipoteczny?

Firmy udzielające pierwsze najlepsze chwilówki rozdają klientom zerowe oprocentowanie. Większą kwotę mogą dostać osoby które mają dobrą historię pożyczkową. Dane w firmach są na bieżąco aktualizowane. Wnioskowanie przez internet to oszczędność czasu. Tym samy firmy mają większą popularność od banków w których trzeba pojawiać się osobiście. 

Rośnie popularność pożyczek online. Firmy oferują zerowe oprocentowanie dla klientów z dobrą historią i mogą oni uzyskać większą kwotę niż ta, którą mógłbyś uzyskać w lokalnym banku.  Dane firm są regularnie aktualizowane, więc informacje o nich pozostają dokładne nawet wtedy, gdy w ich organizacji lub branży zachodzą zmiany. Poza tym korzystanie z aplikacji zajmuje mniej czasu niż fizyczne odwiedzanie jednego miejsca stacjonarnie.

Wokół odwróconego kredytu hipotecznego narosło już wiele kontrowersji. Dyskusje są toczone na forach internetowych czy w prasie. Na czym tak naprawdę polega odwrócony kredyt hipoteczny i czy może być korzystny?

Jak działają kredyty

W odwróconym kredycie hipotecznym bank wypłaca (jednorazowo albo w ratach) konsumentowi świadczenie za „oddanie” dobra konsumenckiego – zazwyczaj za zrzeknięcie się praw do mieszkania, domu, działki budowlanej.  Spis chwilówek pozabankowych online w największym zestawieniu finansowym. Jak to wygląda w praktyce? Klient przepisuje na bank prawa do mieszkania. Nadal oczywiście może w tym mieszkaniu mieszkać – w rzeczywistości jest jego do końca życia. Bank wypłaca co miesiąc klientowi określone w umowie wynagrodzenie. Gdy klient umrze, cały zapisany majątek staje się niejako automatycznie własnością banku. Bank więc może sprzedać mieszkanie.

Odwrócony kredyt hipoteczny jest przede wszystkim dedykowany starszym osobom, emerytom i rencistom, którzy w ten sposób mogą podreperować swój domowy budżet. Jakie pożyczki online bez weryfikacji są najtańsze ?Jak bowiem widać, bank zobowiązuje się do płacenia comiesięcznej „pensji” w zamian za możliwość przejęcia mieszkania po śmierci interesanta. Dostosuj pożyczkę bez bik do własnych oczekiwań. Wysokość świadczenia z banku zależy oczywiście od wartości dobra – więcej można liczyć oferując bankowi dom niż 2-pokojowe mieszkanie. Tak czy siak, interesant może liczyć, że do końca życia będzie dysponował dodatkowym zastrzykiem gotówki (istnieje też możliwość wypłaty całości jednorazowo).

Spłata gotówki w ekspresowym tempie

Słychać głosy, że banki żerują nie nieszczęściu swoich klientów i wykorzystują ich trudną sytuację. W większości przypadków banki spłacają ok. 30-40% wartości majątku zanim interesant umrze. Jak wygląda sprawa darmowej pożyczki zaciąganej pierwszy raz. Oznacza to, że po sprzedaniu mieszkania osiągają wcale nie niski zysk (ok. 60%). Z drugiej jednak strony interesanci wiedzą, na czym polega odwrócony kredyt hipoteczny i ze znanych sobie przyczyn podejmują taką decyzję. Odwrócony kredyt hipoteczny daje im spokój i bezpieczeństwo, że będzie ich stać na zaspokojenie codziennych potrzeb i będą mogli do końca życia mieszkać w danym lokum. Z pewnością na takim rozwiązaniu zyskują komfort psychiczny.

Wiele osób jest zbulwersowanych, że mieszkanie interesanta powinno po jego śmierci zostać do dyspozycji rodziny. Sprawdź ranking chwilówek na stronie internetowy portfel. Co jednak z osobami bezdzietnymi albo takimi, które nie utrzymują dobrych stosunków z bliskimi? Ponadto czasami odwrócona hipoteka jest jedynym rozwiązaniem dla osób biednych czy schorowanych (konieczność kupowania drogich leków). Bank nie może „wyrzucić” interesanta z mieszkania i musi regularnie płacić mu wynagrodzenie – a więc interesy klienta są zabezpieczone.

Jest wiele osób, które mogą znaleźć się w sytuacji, w której będą potrzebować mieszkania po śmierci. Mieszkanie można zostawić członkom rodziny lub przyjaciołom, ale co zrobić, gdy nikogo nie ma w pobliżu? Ponadto czasami ludzie mają konflikty ze swoimi krewnymi, co utrudnia im utrzymywanie kontaktów. Inną alternatywą może być właśnie odwrócona hipoteka, która może rozwiązać wszystkie te problemy.

Szybkie oferty pozabankowe

Kto może starać się o odwrócony kredyt hipoteczny? Zgodnie z prawem, ten instrument finansowy jest dostępny dla właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu czy prawa do wieczystego użytkowania gruntu, niezależnie od wieku. W praktyce banki udzielają takich kredytów przede wszystkim osobom po 60 roku życia.

Osoba korzystająca z odwróconego kredytu hipotecznego musi:

  • utrzymywać nieruchomość w dobrym stanie,
  • uiszczać opłaty i podatki związane z nieruchomością,
  • ubezpieczyć nieruchomość od zdarzeń losowych.

Stwierdzenie, czy odwrócona hipoteka jest korzystna wymaga dokładnego przeanalizowania indywidualnej sytuacji danej osoby.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.