Czy opłaca się wykupić ubezpieczenie Assistance?

W Polsce wszystkie pojazdy mechaniczne są objęte obowiązkiem wykupienia policy OC – od odpowiedzialności cywilnej. Ustawodawca pozostawia dobrowolność w kwestii wykupienia innych ubezpieczeń. Wiele osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia AC. Mniej popularne są ubezpieczenia Assistance. Czy są przydatne? Czy dotyczą tylko pojazdów mechanicznych?

Ubezpieczenie Assistance może być wykupione u każdego ubezpieczyciela – niekoniecznie zakupu trzeba dokonać w towarzystwie, w którym wcześniej wykupiliśmy OC albo AC. Jeżeli zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia Assistance, w razie nagłego i nieprzewidzianego wydarzenia na drodze ubezpieczyciel zapewnia ubezpieczonemu pomoc. Oczywiście zakres tej pomocy zależy od brzmienia zawartej umowy.

Pożyczki Online

Ubezpieczenie Assistance zaczyna obowiązywać z chwilą podpisania adekwatnej umowy oraz wpłacenia należnej składki. Będzie ono obejmowało ochroną ubezpieczonego do momentu wygaśnięcia usługi. W polisie definiuje się, jaki rodzaj pomocy udzielony będzie ubezpieczonemu w razie nagłego wypadku. Oczywiście, czym szerszy zakres ochrony, tym droższa składka. Ochrona może objąć dla przykładu:

 • wymianę koła z uszkodzoną oponą,

 • holowanie do warsztatu samochodowego,

 • dowiezienie paliwa,

 • odwiezienie kierowcy oraz pasażerów do domu (kiedy nie jest to możliwe ubezpieczonym pojazdem),

 • naprawę na miejscu wydarzenia,

 • otwarcie samochodu, do którego zgubiono/zniszczono kluczyki,

 • złomowanie,

 • uruchomienie pojazdu z rozładowanym akumulatorem,

 • udostępnienie samochodu zastępczego,

 • pokrycie kosztów parkowania,

 • wymianę żarówek,

 • transport do szpitala,

 • wizytę u psychologa.

Oczywiście są to tylko przykładowe usługi objęte ubezpieczeniem Assistance. Oferty poszczególnych towarzystw i proponowane przez nie pakiety różnią się między sobą. Warto porównać je pod względem ceny, limitów i oferowanego zakresu pomocy.

Ubezpieczenie Assistance dotyczyć może także domu/mieszkania. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują np. pomoc fachowca w razie awarii sprzętu AGD czy sprzętu elektronicznego. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli popsuje ci się pralka, możesz zadzwonić do swojego towarzystwa, a doradca wyśle do twojego domu fachową pomoc, za którą nic nie zapłacisz. Trzeba jednak być uważnym i dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy ubezpieczeniowej. Niekiedy naprawa sprzętu w ramach ubezpieczenia Assistance dotyczy tylko tych maszyn, które nie mają więcej niż 5 lat – zazwyczaj są one jeszcze objęte gwarancją producenta. Innym ograniczeniem jest koszt naprawy – ubezpieczyciel może zastrzec, że ochroną ubezpieczeniową objęte są np. tylko naprawy do 300 zł. Zanim zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia Assistance, zapoznaj się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Ubezpieczenie Assistance jest przydatne, daje poczuje bezpieczeństwa i spokoju. Z pewnością można rozważyć jego zakupienie. Zanim jednak podpiszesz umowę ubezpieczeniową i weźmiesz na siebie obowiązek uiszczania składek, sprawdź dokładnie za co płacisz i jaką pomoc deklaruje ci udzielić ubezpieczyciel.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *