Zalety pożyczek pozabankowych

Popularność pożyczek pozabankowych wciąż rośnie – w szczególności tych zawieranych przez Internet. Z drugiej strony wiele mówi się również o niebezpieczeństwie, jakie wiąże się z zawarciem umowy o pożyczkę pozabankową. Warto przyjrzeć się zaletom pożyczek pozabankowych i sprawdzić, jak naprawdę wygląda ryzyko z nimi związane.

Wzięcie pożyczki pozabankowej często jest najlepszym – i jednym (dla osób o niskich dochodach, bez stałego zatrudnienia) – rozwiązaniem problemu finansowego. Wielokrotnie osoby potrzebujące wsparcia finansowego szukają szybkich rozwiązań. Pożyczka pozabankowa z pewnością do takich należy. Jest to także dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie mają szans na uzyskanie dofinansowania z banku (nie mają wystarczająco wysokich dochodów, pracują na umowę o dzieło czy umowę-zlecenie itp.).

Poniżej przedstawiona została lista zalet pożyczek pozabankowych:

    1. Pożyczki pozabankowe udzielane są stosunkowo szybko. Weryfikacja wniosku nie trwa długo, a po jego akceptacji pieniądze szybko trafiają na konto klienta. Weryfikacja wniosku trwa zazwyczaj do kilku godzin.

    2. Formalności są mniej rozbudowane niż w przypadku umów zawieranych z bankami. Nie ma konieczności dostarczania wielu dokumentów, sama procedura udzielania pożyczki jest dość łatwa i szybka. Niektóre firmy oferują udzielenie pożyczki nawet przez Internet. Wniosek o pożyczkę zazwyczaj składa się z kilku punktów.

Pożyczki bez bik

  1. Pożyczki pozabankowe są udzielane nie tylko osobom pracującym na umowę o pracę, ale także na umowę-zlecenie, umowę o dzieło, emerytom i rencistom. Niektóre firmy rezygnują z weryfikacji dochodów klienta.

  2. Istnieje możliwość uzyskania pożyczki nawet, jeżeli klient został wpisany do BIK, BIG albo KRD. Wiele firm pożyczkowych nie sięga do tych baz danych celem weryfikacji zdolności kredytowej klienta.

  3. Umowę można podpisać w domu, wysłać wniosek przez Internet – wszystko szybko i wygodnie.

  4. Firmy pożyczkowe podchodzą elastycznie do klienta.

  5. Pożyczki z zasady są udzielane na krótki czas. Raty spłaca się co tydzień albo co miesiąc. W ten sposób można doraźnie rozwiązań problem, a samo zadłużenie spłacić szybko.

Niektóre osoby obawiają się, że padną ofiarami oszustów i zamiast rozwiązać swoje problemy finansowe, popadną w kolejne. Pożyczki pozabankowe rzeczywiście są często obarczone wysokim oprocentowaniem, niekiedy wysokimi prowizjami, a możliwość zaciągnięcia takiej pożyczki nawet z negatywną historią w BIK prowadzi często do popadnięcia w spiralę zadłużenia (zaciąga się kolejne pożyczki celem spłaty poprzednich). Jednak przed takim ryzykiem można się ustrzec. Wystarczy sprawdzić rzetelność firmy pożyczkowej (w KNF, w Internecie), uważnie przeczytać umowę (przede wszystkim pod kątem oprocentowania i dodatkowych opłat) i ocenić swoje możliwości finansowe (odpowiadając na pytanie: Czy dam radę spłacać regularnie pożyczkę?).

Pożyczki pozabankowe często mogą pomóc rozwiązać zaistniałe problemy. Mają wiele zalet. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i ostrożności.