Jak założyć e-lokatę?

             Założenie lokaty tradycyjnej jest dość proste. Wystarczy odwiedzić oddział banku, a odpowiedni pracownik przeprowadzi nas przez całą procedurę i pomoże w założeniu lokaty. Czy zdalne założenie e-lokaty też jest proste? Na czym polega cała procedura zakładania lokaty internetowej?

E-lokata (lokata internetowa) jest zakładana zdalnie. Klient samodzielnie, za pomocą Internetu, zakłada wybrany przez siebie typ lokaty. Może tego dokonać w dowolnym czasie i dowolnym miejscu – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Niektóre osoby jednak obawiają się, że nie będą samodzielnie potrafiły przebrnąć przez całą procedurę. Jak wygląda zakładanie e-lokaty w praktyce?

Pierwszym krokiem jest wybór banku albo SKOK-u (Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa), w którym chcemy założyć lokatę. W tym celu warto porównać oferty różnych firm – mogą się one znacząco różnić. Można zapoznać się z informacjami na oficjalnych stronach internetowych tych firm, z opiniami na forach internetowych albo skorzystać z porównywarki internetowej (zestawia ona ze sobą oferty sprawdzonych i popularnych firm). Następnie należy wejść na stronę internetową wybranej firmy i znaleźć zakładkę dotyczącą lokat. Konieczne jest wypełnienie wniosku o zawarcie lokaty internetowej, który z reguły jest bardzo prosty. Wniosek przekazywany jest za pomocą systemu bankowości elektronicznej (np. jeżeli lokata zakładana jest w banku, w którym klient posiada już rachunek bankowy), strony internetowej, poczty elektronicznej. W odpowiedzi bank przesyła do klienta formularz zwrotny z potwierdzeniem, że wniosek został wypełniony poprawnie i z prośbą o weryfikację swoich danych osobowych oraz warunków umowy lokacyjnej. Formularz zwrotny zawiera także numer konta, na który należy przelać pieniądze. Założenie lokaty w tym mechanizmie opiera się na tzw. oświadczeniu woli. Oznacza to, że umowa zostaje zawarta, ale nie musi mieć formy papierowej i nie musi zostać podpisana. Lokata jest uruchamiana po wpłacie na podane konta należnej kwoty. Po upłynięciu terminu lokaty, pieniądze (wraz z odsetkami) są przelewane na konto, z którego dokonano początkowego przelewu. Co istotne, często na stronach banków i SKOK-ów umieszczane są krótkie instrukcje dotyczące poprawnego zakładania lokaty internetowej.

Wypełnienie wniosku o założenie e-lokaty trwa około 5 minut. Formularz zwrotny jest przesyłany do klienta bardzo szybko – zajmuje to tylko kilka dni. Zazwyczaj wpłaty na podany numer rachunku należy dokonać w terminie do 7 dni. Co istotne, większość lokat internetowych jest odnawialnych. Oznacza to, że po upływie terminu obowiązywania umowy lokacyjnej lokata zostanie automatycznie odnowiona – o ile klient nie będzie życzył sobie inaczej.

Chwilówki Pożyczki

Chociaż umowa lokacyjna w przypadku e-lokaty nie musi mieć formy papierowej, firmy inwestycyjne dają możliwość wydrukowania potwierdzenia założenia lokaty (taki dokument jest ważny, chociaż nie ma pieczęci banku czy podpisu). Można też złożyć zamówienie o przesłanie tradycyjną pocztą umowy lokacyjnej.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *