Jak zweryfikować pozabankową firmę udzielającą pożyczki?

Gdy pojawia się nagły problem finansowy, szukamy szybkiego i łatwego rozwiązania. Często decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki pozabankowej (w firmie pożyczkowej, nie w banku). Aby otrzymać pożyczkę pozabankową trzeba spełnić mniej rygorystyczne wymogi formalne niż w przypadku pożyczki bankowej. Cała procedura jest prostsza i trwa dużo krócej. Niewątpliwie wszystko to ma wpływ na wciąż rosnącą popularność pożyczki pozabankowej. Zanim jednak zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki, sprawdź dokładnie firmę. Zachowaj czujność i nie daj się oszukać.

Podczas wyboru pożyczki pozabankowej konieczne jest dokładne sprawdzenie oferty. Należy przeczytać całą umowę (nawet, jeśli ma 10 stron pisanych małą czcionką), wyjaśnić wszystkie niezrozumiałe kwestie (nigdy nie podpisuj umowy, jeśli czegoś nie rozumiesz) i sprawdzić, ile wynoszą odsetki. Jeżeli wszystko się zgadza, a oferta jest korzystna, wydaje się, że nie ma przesłanek do tego, żeby umowy nie podpisać. Jednak sprawdzenie jedynie korzystności oferty nie wystarczy. Należy pamiętać także o zweryfikowaniu firmy udzielającej pożyczki pozabankowej. Jak to zrobić szybko i skutecznie?

Pożyczka Online

Po pierwsze sprawdź, czy dana firma jest objęta nadzorem finansowym. W ten sposób unikniesz podpisania umowy z niewiarygodną firmą, której działalność nie jest objęta jakimkolwiek nadzorem, a która jest nastawiona na maksymalny i szybki zysk oraz bezkarne wykorzystywanie naiwności klientów. Dodatkowo nie będziesz musiał się martwić, że w przyszłości zostaniesz przymuszony do wnoszenia opłat z tytułu dodatkowych kosztów pożyczki, o których nie było mowy w umowie. W Polsce nadzór nad sektorem finansowym sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). KNF sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, emerytalnym, ubezpieczeniowym, nadzoruje instytucje płatnicze i biura usług płatniczych, instytucje pieniądza elektronicznego oraz sektor kas spółdzielczych. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego, czuwa nad jego stabilnością, bezpieczeństwem oraz przejrzystością. Chroni interesy uczestników rynku finansowego. W razie uchybień nakłada kary na nierzetelne firmy i publikuje ostrzeżenia. Aby sprawdzić, czy firma pożyczkowa jest objęta nadzorem finansowym, wystarczy jej nazwę wpisać do wyszukiwarki znajdującej się na stronie internetowej: http://www.knf.gov.pl/szukaj_podmioty.jsp

KNF prowadzi również rejestr podmiotów podejrzanych o prowadzenie nielegalnej działalności bankowej, dostępny pod adresem: http://www.knf.gov.pl/o_nas/ostrzezenia_publiczne/lista_ostrzezenia.html

KNF jest wiarygodnym źródłem informacji o firmie pożyczkowej – to niezależna instytucja, chroniąca interesy uczestników rynku finansowego. Informacji o firmach pożyczkowych można też szukać na formach internetowych, stronach www, na portalach społecznościowych. W wielu porównywarkach internetowych użytkownicy mogą dzielić się też swoimi opiniami o konkretnych produktach finansowych czy firmach.