POŻYCZKI
– internetowy ranking 2017/2018
Jakie są rodzaje pożyczek ?
Na rynku istnieje wiele ofert udzielania pożyczek. Warto orientować się w ich rodzajach i specyfice. Elementarna wiedza na temat pożyczek pozwoli na wybranie oferty dopasowanej do potrzeb i możliwości.
Podstawowy podział pożyczek obejmuje pożyczki bankowe (a więc udzielane przez banki) i pożyczki pozabankowe (udzielane przez firmy pożyczkowe) . Podział ten jednak jest dużo bardziej skomplikowany. Z każdym typem pożyczki wiążą się też pewne zobowiązania, przywileje i ryzyka. Zanim zdecydujesz się na zawarcie konkretnego rodzaju pożyczki online, zapoznaj się z ich najpopularniejszymi typami.
-
Pożyczki bankowe: udzielane są tylko przez banki. Zanim zdecydujesz się na pożyczkę w konkretnym banku, sprawdź oferty kilku banków – warunki umowy mogą się znacząco różnić między sobą. W grupie pożyczek bankowych można wyróżnić:
-
Pożyczki gotówkowe: bank przekazuje pożyczkobiorcy określoną kwotę pieniędzy. W zawartej umowie określa się oprocentowanie, czas spłaty oraz pewne dodatkowe zabezpieczenia. Informacje dotyczące ubezpieczeń all risk
-
Pożyczki hipoteczne: pożyczkobiorca zastawia nieruchomości, grunty itp. Jeżeli pożyczka nie zostanie spłacona w terminie, bank ma prawo odebrać pożyczkobiorcy zastawione dobro.
-
Pożyczka konsolidacyjna: stanowi połączenie wszystkich wcześniej zaciągniętych zobowiązań, które następnie „zamienia się” na jedną pożyczkę długoterminową o niższym oprocentowaniu.
-
Pożyczka lombardowa: zaciągana na krótki okres czasu (od 7 dni do 3 miesięcy). Pożyczkobiorca musi zaproponować bankowi coś pod zastaw. Zazwyczaj zastawiane są: złoto w sztabkach i monetach, wartościowa biżuteria, papiery wartościowe, polisy na życie, lokaty terminowe, akcje. Spłata zadłużenia powinna być jednorazowa.
-
Pożyczki pozabankowe: są udzielane przez firmy pożyczkowe. Można w tej grupie wyróżnić:
-
Pożyczki krótkoterminowe: muszą zostać spłacone w krótkim czasie, w jednej racie, co zazwyczaj wiąże się z dość niskim oprocentowaniem.
-
Pożyczki długoterminowe: nazywane inaczej ratalnymi, jak sama nazwa wskazuje są spłacane w kilku ratach. Bardzo istotne jest tutaj oprocentowanie – czym dłuższy okres spłaty, tym wyższa jest rzeczywista kwota do spłaty.
-
Pożyczki przez Internet: udzielane są na podstawie formularza, który jest dostępny w Internecie. Odpowiedź na wniosek przychodzi bardzo szybko (np. w godzinę).
-
Pożyczki przez telefon: często wystarczy tylko wysłać SMS-a na podany numer, a przedstawiciel firmy skontaktuje się z nami. Po wstępnej akceptacji oferty zazwyczaj dochodzi do spotkania klienta i przedstawiciela pożyczkodawcy celem dokładnego wyjaśnienia warunków umowy i jej podpisania.
-
Pożyczki na dowód: zwane popularnie chwilówkami, to pożyczki udzielane na bardzo krótki okres czasu (np. 30 dni), bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o dochodach. Formalności są tutaj zredukowane do minimum – do podpisania umowy wystarczy tylko dowód osobisty, nie są wymagane żadne inne zaświadczenia. Tutaj znajdziesz kilka słów o scoringu bankowym. W przypadku tego typu pożyczek trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na oprocentowanie i dodatkowe warunki umowy (w tym dodatkowe koszty).
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!